Krizni menadžment

Ects: 6
Predavanja: 2
Vježbi: 1

Cilj predmeta:

Upoznavanje s pristupom kriznom upravljanju, osposobljavanje za planiranje i djelovanje tijekom krize kao i u eliminaciji posljedica krize.

Sadržaj predmeta:

Definicija pojma „Kriza“, svojstva krize. Vrsta kriza i katastrofa. Potencijalne krize. Posljedice kriza. Čimbenici krize. Struktura, uvjeti i dinamika kriza. Uzroci nastajanja kriza i katastrofa. Kriza sa stajališta pojedinca, poduzeća, organizacije, države. Informacije o stanjima prije krize, tijekom krize i nakon krize. Zaštita od kriza. Etika i kriza. Prevencija krize. Otpornost na krize. Svrha upravljanja kriznom, prevencija, preživljavanje i uspješan izlazak. Kriteriji uspjeha. Upravljanje u uvjetima krize. Ciljevi upravljanja, brza reakcija i izgradnja upravljačkih sposobnosti za ovladavanje nepredvidljivih događaja. Model upravljanja krizom. Planiranje za upravljanje krizom. Prevencija. Prikupljanje podataka, identifikacija rizika, procjena pojavnosti i posljedica, prosudba prihvatljivosti rizika. Plan informiranja. Snage i sredstva za intervenciju. Pojam operativnih snaga zaštite i spašavanja, redovite snage u sustavu zaštite i spašavanja, uloga vlasti u sustavu zaštite i spašavanja od lokalne uprave do državne razine. Izvješćivanje javnosti i odnosi s javnošću tijekom krize. Eliminacija krize, saniranje posljedica i vraćanje u normalno stanje. Evaluacija operacija i primjena stečenih iskustava.

Kompetencije:

Studenti stječu znanja neophodna za razumijevanje procesa upravljanja krizom u ovisnosti od uzroka i mjesta nastanka. Studenti će biti osposobljeni za organiziranje prevencije krize, pripreme djelovanja i djelovanje tijekom krize kao potpora odlučivanju u poduzećima, tijelima lokalne uprave i samouprave i tijelima državne uprave.

Ishodi učenja:

Student će, nakon polaganja ovog predmeta moći: 1) Razumjeti osnovne pojmove kriznog menadžmenta 2) Razumjeti koncept krize, katastrofe, izvanrednog stanja i moći razlikovati njihove procese i dinamiku 3) Razumjeti uzroke nastajanja kriza i katastrofa i analizirati uvjete nastanka i sposobnost organizacije na ovladavanju možebitnih kriza 4) Razumjeti koncepte rizika i metode upravljanja rizicima 5) Analizirati sustav za upravljanje krizama nacionalnoj, lokalnoj i korporativnoj razini. 6) Razumjeti vrste i tipove kriza, kao i strategije za njihovo upravljanje analizirati sposobnost organizacije na suočavanje s krizom i predlagati mjere za ovladavanje. 7) Analizirati realnu organizaciju i sintetizirati mjere i organizaciju djelovanja u uvjetima krize 8) Predložiti i izraditi krizni plan, provoditi mjere prevencije, ovladavanja i oporavka 9) Primijeniti stečena znanja u kriznom menadžmentu poduzeća, tijelima lokalne uprave i samouprave te tijelima državne uprave. Navedeni ishodi učenja doprinose ishodima učenja studijskog programa: 2. Razumjeti sustave upravljanja u kriznim uvjetima. 3. Protumačiti temeljna načela zaštite i spašavanja. 4. Objasniti temeljnu namjenu kriznog upravljanja. 7. Razumjeti postupke i procedure upravljanja u kriznim uvjetima. 17. Pripremiti dokumente zaštite i spašavanja, planove djelovanja i elaborate za izvođenje vježbi kriznih situacija. 19. Upravljati aktivnostima u radu multidisciplinarnog tima u kriznim situacijama. 24. Prepoznati prijetnje, opasnosti i rizike. 25. Prezentirati svoje stavove, rješenja, ideje i projekte kroz seminarske radove, izradu studija slučaja i kroz završni rad. 27. Koristiti kvalitetno stručnu literaturu i pretraživanje dostupnih baza podataka i informacija i baza znanja ( knjižnice, e-knjižnice i samostalno učenje).

Skip to content